26

Srp

Cerri Lee – pohanská múza

Za každým úspěšným mužem stojí silná žena a v případě pohanů tomu není jinak. Rád bych vám v tomto článku představil Cerri Lee – životní partnerku Damh the Barda, pohanku, členku OBODu a v neposlední řadě pohanskou umělkyni. Loni jsem udělal s Cerri rozhovor o tom, kdo je, čím je a jak se vlastně s Damhem seznámili.

Cesta k pohanství

Cerii o sobě říká, že se jako pohanka už narodila. Už od dětství měla ráda pohádky, pověsti a vyprávění příběhů. Hodně času trávila v přírodě a poté, co jí bylo 20, začala hledat skupinu, kde by mohla sdílet svůj vztah k Zemi, k přírodě. Hledala lidi, se kterými by mohla meditovat, a tak se pomalu dostávala mezi komunitu, co se spiritualitě věnovala. Byla postupně představována mnoha lidem. Setkávala se i s lidmi s New Age komunity, ale ta jí přišla příliš nereálná a nepřesvědčivá. Hledala něco upřímnějšího a více spojené se Zemí. Hledala lidi, kteří by se, jako ona, věnovali léčení, bylinkám a podobným věcem.

Během tohoto období se seznámila i s původní severoamerickou spiritualitou,  ale byla  pro ni bohužel poměrně daleko a  nákladná. Pak ale v Británii narazila na něco, co s jejím vnímáním spirituality přímo rezonovalo. Bylo to setkání s člověkem, který se jmenoval Philip Carr-Gomm. Přečetla si jeho knihy a našla v nich přesně to, co hledala. Informace, reference, stejné vnímání Země a podobné zkušenosti. Díky tomu se dostala na svůj první pohanský pubmoot. Seznámila se tam s magiky, druidy, wiccany a dalšími pohany. Cítila se tam ztracená a vůbec nevěděla,co má dělat.

Naštěstí se s ní dala do řeči jedna stará čarodějka, která vycítila její zmatenost. Cerri se jí svěřila, že by toho potřebovala tolik poznat- nějaký výcvik, ale že je ztracená a neví, co by vlastně měla dělat. Tato moudrá žena ji řekla, že má možnost vydat se cestou bylinek a měsíce (Herbs and Moon) nebo cestou země a stromů (Earth and Trees). Cerri chtěla říct – jasně, bylinky a měsíc, to je ono – ale nakonec řekla – země a stromy. Čarodějka se zvedla a představila ji Damh the Bardovi se slovy: “To je tvůj učitel”. Ano, na pubmootu Philipa Carr-Gomma se Cerri seznámila se svým budoucím mužem – Damh the Bardem – díky jedné staré čarodějce. Je to příběh jako z pohádky.

Následně se Cerri zúčastnila svého prvního a dle jejích slov nezapomenutelného rituálu zimní rovnodennosti,  zasvěceného Taliesinovi. Rituál byl plný druidské moudrosti a bardské poezie a prožila jej společně s Philipem i Damhem. Byla to pro ní první lekce magické práce v pohanství, která ji velice hluboce zasáhla.

Síla země

Tímto rituálem začal výcvik v OBODu, který ji přinesl spoustu informací i tom, co dlouho hledala. Informace o Zemi a její magii, magický výcvik, znalost korespondencí, astrologii a mnoho dalšího. Její výcvik byl velmi spojený se Zemí, s Velkou Británií, což byl vlastně důvod, proč nezůstala u New Age. New Age ji nedokázalo dát odpovědi na její otázky. Jak jsem vyrozuměl ze slov Cerri, její spiritualita začíná a končí vždy u Země. Bez toho to prostě nemůže fungovat. Všichni lidé pochází ze Země, všechna zvířata, příběhy i kosti našich předků leží v Zemi.

Cerri s Damhem už léta pracují jako pohanský pár – kněz a kněžka. Organizují otevřené rituály a provádějí obřady, např. pohanské svatby. Cerri se mi také svěřila, že existují případy, kdy Damhovi pomáhá s jeho písněmi, sděluje mu své pocity a to, co se jí líbí. A fáze komponování jsou prý chvíle, kdy se z otevřeného a přátelského Damh the Barda stává na chvíli rozčilený blonďatý druid, který zápasí s pohanskou hudbou, aby vytvořil to nejlepší.

Cerri v Čechách

Cerri mi prozradila, že se do České republiky naprosto zamilovala. Uchvátili ji lidé plní energie, naše příběhy i pohanské rituály a vždy se těší, když má příležitost se sem vrátit.

Jeden z těchto návratů zažijete i letos a můžete Cerri poznat osobně na přednášce Pradávné jeskynní umění a magie, kterou pořádá Česká Pohanská Společnost 30. září v 18:00.

Samozřejmě ji můžete potkat i na koncertu Damh the Barda následující den 1. října.

Cody (Počet článků 30)

Zakladatel Stezek pohanství, propagátor pohanství jako celistvé filosofie a přístupu k životu, který se věnuje pohanství již od roku 2006.


 
26.8.2012 | Kategorie: Hudba, Koncerty, Osobnosti, Pohanské umění, Pohanství, Přednášky, Rozhovory | Napsal: Cody | Komentářů: 0 | Štítky: , ,

Napsat komentář