8

Kvě

Recenze: Thor

Není to příliš často, co se v mainstreamových kinech objeví film s tématikou pohanské mytologie. Vynikající film Valhala Rising proběhl jen v artových projekcích a od dob Wickermana a Mlh Avalonu přeci jen nějaká doba uběhla. Tento rok šel do kin film s jednoduchým a přesto kladivem dunícím jménem Thor (prosím, nezaměňovat s Tronem). A protože takových příležitostí v našich kinech není příliš, nebude od věci se u toho trochu zastavit.

Úvodem je třeba zmínit některé věci, abyste nečpěli oheň a síru na režiséra Kennetha Branagha,  shakespearovského režiséra Hamleta, Jindřicha V., ale i Harryho Pottera a tajemné komnaty. Thor je zábavný, Thor je pohádkový, Thor byl natočený dle komiksu od Marvela. Jako na filmovou adaptaci komiksu je třeba na Thora nahlížet, ne jako reálné zfilmování severské mytologie založené na historických pramenech plné odkazů na Eddu. Ano a je to velmi zábavné zpracování.

Krátce k ději – jednotlivé světy severské mytologie jsou vnímány jako mimozemské rasy, kdy Ásové jsou představováni jako technologicky vyspělí mimozemští blyštiví ochránci všehomíra. Bifrost je duhovým mostem aktivující červí díru. Každý z 9 světů je jednou rasou, ale film se věnuje pouze Zemi (Midgardu), Asgardu a Jotunheimu. Thor je zde bratr Lokiho a oba jsou synové Odina. Thor postupuje dle již klasického unáhleného vzorce a vypraví se do Jotunheimu pomstít drzost Jotunů a vyvolá válku. Což přinutí Odina ho zbavit jeho moci a vyslat ho na Zemi. Dále již nebudu prozrazovat, pokud vás zajímá, jak to dopadne, zajděte do kina.

Podívejme se na to, co se mi líbilo. Charaktery postav jako Odin, Thor, Loki, nebo Heimdal jsou myslím vykresleny velmi reálně, pouze Odinovi bych přidal více tu strategičnost, jak zmínil Troi, na konci celého filmu měl zmínit, že tohle všechno měl vlastně vymyšleno dopředu. Stejně jako Loki byl ke konci filmu vykreslen spíše jako zakomplexovaný ubožák, ne jako geniální trickster.

Celá atmosféra filmu byla vynikající, celou dobu jsem se bavil, pojetí Asgardu se mi velice líbilo a  Thor, bohové, fakt super. K vykreslení jeho postavy jsem neměl jedinou výhradu. Byl vtipný, namyšlený, místy naivní a hloupý, vše řešil svou silou, ale máme ho rádi. Jeho i jeho kladivo Mjölnir.

Pokud se chcete bavit na pozadí severské mytologie, běžte na Thora. Pokud chcete rýpat v nedokonalostech mytologického pozadí, na film nechoďte. Je to, přiznejme si, jen o zábavě, byť ano, našel jsem zde i pár zajímavých heroických myšlenek. Ale to není smysl tohoto filmu.

PS: Najdete roztomilý vtípek s referencí na jiného superhrdinu?Veselý obličej

Cody (Počet článků 30)

Zakladatel Stezek pohanství, propagátor pohanství jako celistvé filosofie a přístupu k životu, který se věnuje pohanství již od roku 2006.


 
8.5.2011 | Kategorie: Filmy | Napsal: Cody | Komentářů: 1 | Štítky: , , ,

Jeden komentář k “Recenze: Thor”

  1. Damian napsal:

    Film Thor je odporná zrůdnost už jen z toho že jednoho ze severských bohů hraje černoch ať jdou s tou multi kulturou do prdele a držej se faktů a i když je film napsanej podle komixu tak i přes to všechno černoch do severské mytologie nepatří!!!!! Navíc sem viděl komixově zpracovanýho Thora jako kreslenej film a Heimdall byl normální běloch!!!

Napsat komentář