31

Čvc

Damh the Bard – velekněz pohanské hudby

Od loňského roku můžeme hovořit o tradici, když se fenomenální pohanský hudebník, pedragon OBOdu a druid Damh the Bard vrátil potřetí do Čech na koncert.

Sám Damh se podle jeho slov do Čech rád vrací, protože jsme velmi enthusiastičtí a vděční posluchači. Pojďme se ale podívat, kým Damh the Bard – David Smith opravdu je a jak se známým Damh the Bardem stal.

Pokud se o pohanství už nějakou dobu aktivně zajímáte, tak nemůžete nezaznamenat fenomenální osobnost tzv. „pagan music“ ukrývající se pod pseudomymem  Damh the Bard. A protože jeho písně jako Lugnasadh, Gently Johny nebo  Pagan Ways oblétly celý pohanský svět, je jistě vhodné se o tomto novodobém „bardovi“ dozvědět něco víc.

Damhovo dětství

Damh the BardDamh the Bard byl už v dětství plně zaujat hudbou a zpíval si písně takových legend jako jsou Sweet, Slade nebo T-Rex. Vždycky byl přitahován rockovou hudbou a byl odkojen interprety jako John Denver, Don Williams, Glen Campbell a Rolling Stones.

Velice ho lákala basová kytara, ale jeho dědeček mu řekl dvě životní moudra, kterých se Damh the Bard drží celý život: „Když se naučíš hrát na kytaru, už ti nikdy žádný nástroj nebude cizí“ a „když budeš umět hrát, už nikdy nebudeš sám“, a snad právě proto byla kytara jeho vysněným nástrojem.

V osmi letech se začal učit hrát na kytaru a jeho učitelem byl Ir Tim O‘ Leary. Neučil ho teorii, ale to, jak se má hrát podle tradice (která v tomto ohledu byla šířena pouze ústně). Učil ho Irské lidové písně, Jigy a Reely, což se odrazilo na stylu výuky. Když byl teenager a dostal svoji první elektrickou kytaru –  Fender Stratocaster a vůbec nemohl hrát! Všechen jeho um byl ve folkové kytaře a elektrika mu nějak nešla do ruky. Nicméně, díky jeho sklonu k lidové písni, získal neuvěřitelný cit pro rytmus.

Damh mág a metalista

Později se stal členem heavy metalové  kapely Targa. Ovšem díky některým  nepříjemným zkušenostem tuto činnost brzy opustil. Dokonce na jeden čas hudbu opustil úplně. Ale stále rostl jeho zájem  o okultismus a magii. Jedním z důvodů byl i kultovní film Devil Rides Out s Christopherem Lee. V tomto filmu je slavná scéna kdy Christopher Lee sleduje magický rituál – objeví se polovina muže, polovina kozla, sedící se zkříženýma nohama v klasickém postoji Bafometa  Eliphase Leviho.

Philosophus

Byl tím fascinován a zanedloho poté jeden jeho přítel přišel se zprávou, že se stal Neofytem ve společnosti  Occult Church Society, což byla společnost, která  vycházela z práce Aleistera Crowleyho a Golden Dawn. Tedy i Damh the Bard studoval v této společnosti a zanedlouho získal stupeň Philosophus.

Pohanství

Pak si ale řek,l co dál? Kam dál jít? V tu chvíli se k němu dostaly inzeráty organizací jako  The Pagan Federation, Guild of Pagans, Fellowship of Isis, všechny kladly důraz na „Green Spirituality“ a drudství, což velmi rezonovalo s jeho vnitřním chápání spirituality jako takové. A to byl přesně důvod, proč Damh the Bard vstoupil v dubnu 1994  do  Order of Bards Ovates and Druids. Titulu Druida dosáhl v roce 2002. Ovšem ještě předtím, když byl na stupni Barda, ho velmi ovlivnila Fiona Davidson, kterou potkal v roce 1994 na konferenci Pohanské federace. Koupil si keltskou harfu a právě toto období byl počátek autorské tvorby Damh the Barda.

Legenda přichází

V létě 1997 už vyhrál titul  Bard of Wessex a v listopadu 1997 hrál na 10. výroční party OBODu spolu se skvělým hudebníkem Robinem Williamsem. Poté dal dohromady kapelu Spiral Castle a přišel jeho velký den, měl vystupovat na scéně, kde před ním hráli velikáni jako Abba, Jethro Tull a další. Damh hrál na Národní konferenci  Pohanské Federace pro cca 1 500 lidí! Bylo to obrovský úspěch a organizátoři ho ihned požádali, aby za rok přijel hrát znovu.

Poté následovaly další pozvánky na různé pohanské akce všude po Velké Británii a přišlo období inspirace, kdy v několika letech natočil několik vynikajících alb. Lidé začali jeho hudbu zpívat u ohňů a při rituálech jako „chanty“. Damh the Bard se stal legendou. V lednu 2008 vydal i svůj zpěvník s akordy (The Green and Burning Tree).

Diskografie

Damh the Bard doposud vydal 6  alb včetně jednoho záznamu z živého koncertu a jednoho singlu.  V živém albu As Nature Intended zazní i jeho verze legendární punkové Anarchy in the UK a autobiografický epos The Horned God.

Damh the Bard koncertVšechna Damhova alba si můžete zakoupit online na iTunes, přes PayPayl nebo na CD Baby. Pokud si chcete Damha užít podstatně více naživo, a zaručuji, že to za to stojí, pak máte skvělou šanci na pražském koncertě 1. října 2012. V předprodeji si lístky můžete zakoupit za 250 Kč a na místě za 270 Kč. Určitě si ale lístky dopředu rezervujte, těžko říct, kdy bude vyprodáno. Odhaduji, že v Baráčnické rychtě bude mít koncert skvělou atmosféru a rozhodně nezahanbí koncerty v předchozích letech.

Pokud si chcete udělat malou hudební ochutnávku, můžete si Damha poslechnout v našem playlistu Damh the Bard Stezek pohanství na YouTube nebo Groovesharku.

Fotogalerie z 3. koncertu Damh the Barda v Praze

Fotografie pořizoval a k publikaci nám laskavě poskytnul Ing. Petr Čepela. Pozvánku na koncert organizovaný ČPS připravila slečna Martina Frošová.

Přehrajte si Damh the Barda přímo ze Stezek pohanství

Cody (Počet článků 30)

Zakladatel Stezek pohanství, propagátor pohanství jako celistvé filosofie a přístupu k životu, který se věnuje pohanství již od roku 2006.


 

7 komentářů k “Damh the Bard – velekněz pohanské hudby”

  1. Myslič napsal:

    Teda, ta verze Sex Pistols, to myslí Damh vážně? 🙂 Nebo to paroduje? Každopádně mi to připomíná, jako když si Fanánek dělá srandu z Franty Nedvěda 🙂

  2. […] Damh the Bard – velekněz pohanské hudby […]

  3. […] si přečíst i o životním příběhu Damh the Barda z článku na Stezkách pohanství. A protože za každým slavným můžem stojí úžasná žena, neopomeňte příběh jeho […]

Napsat komentář